Muhabbet kuşları, evinizde kesinlikle keyif alacağınız büyüleyici kuşlardır. Renklidirler, zekidirler ve herkes için harika bir eğlence olabilir. Evinize bir muhabbet kuşu getirdiğinizde, bu kuşun karanlıkta iyi görüp görmediğini veya sadece dışarısı aydınlıkken mi gördüğünü merak edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Karanlıkta Görür mü?

Evet, muhabbet kuşları karanlıkta görebilir. Muhabbet kuşları, insan gözünden daha fazla ışık görme yeteneğine sahiptir, bu da gecenin ortasında küçük şeyleri bile bulmalarına yardımcı olur. Sadece görmekle kalmazlar, aynı zamanda siz onu göremediğinizde muhabbet kuşunuzun karanlıkta ne yaptığı sizi şaşırtabilir.

Gece görüşü, vahşi doğada onlar için yararlıdır, çünkü bölgedeki yırtıcılar tarafından tespit edilmeden uçarken yiyeceklerini bulabilirler. Bu, tutsak muhabbet kuşları için o kadar yararlı olmasa da, birçoğu geceleri evde mükemmel bir şekilde görebilecektir.

Muhabbet kuşu gözlerinin nasıl çalıştığını, evinizdeyken karanlıkta olmayı seviyorlarsa ve muhabbet kuşlarının karanlıkta bu kadar iyi çalışmasının nedenlerinden bazılarını öğrenmek için biraz zaman harcayalım.

Muhabbet Kuşlarının Gece Görüşü Var Mı?

Muhabbet kuşları karanlıkta görebilir. Aslında, evin içi veya dışı tamamen karanlık olduğunda bile harika bir vizyonları vardır.

Bu nedenle bazıları geceleri uyanık kalabilir. Çevrelerinde olup bitenleri görebilirler. Bu kuşun karanlıkta ne kadar iyi görebildiğine şaşırabilirsiniz.

Muhabbet kuşunuzun karanlıkta bu kadar iyi görebilmesinin nedeni, gözlerinde bol miktarda kan damarı olmasıdır.

Bu kan damarları pekten oculi olarak bilinir ve bu damarlara insanlardan daha keskin odaklanma ve daha fazla netlik sağlar. Yırtıcı hayvanlar tarafından görülme olasılıklarının daha düşük olduğu geceleri uçabilmeleri ve yiyecek bulabilmeleri gereken yabani kuşlar oldukları için bu daha çok biyolojik bir özellik olarak kabul edilir.

Muhabbet Kuşları Nasıl Görür?

İnsanların görmekte zorlandıkları şeyleri kuşların görmesi nadir değildir. Bu, diğer kuşlar veya yırtıcılar tarafından saldırıya uğramadan yiyeceklerini bulmak için geceleri hareket etmelerine yardımcı olur.

Bir muhabbet kuşunun nasıl görebildiğini daha iyi anlamak için insan görüşünün nasıl çalıştığına daha yakından bakmamız gerekir.

İnsanların gözlerinde koni hücreleri olarak bilinen sadece üç renkli reseptör hücresi vardır. Bunlar üç rengi görmemize yardımcı olur: yeşil, kırmızı ve mavi. Bu renklerin karışımları çevremizdeki diğer renkleri de nasıl göreceğimizi gösterir.

Muhabbet kuşu durumunda, dört koni vardır ve renk tayfında da ultraviyole ışığı görmelerine yardımcı olacak dördüncü konidir. Bu, çevrelerindeki dünyayı görmelerini kolaylaştıracaktır.

Diğer birçok kuş gibi muhabbet kuşları da normalde yabani bir kuş olacakları için hayatta kalmaları için önemli olan bu ultraviyole ışığı görebilirler.

Muhabbet kuşları, nesiller boyunca, yemeyi sevdikleri tohumlar ve diğer böcekler için otlakları aramalarına yardımcı olmak için gözlerini kullanabilmiştir. Bu görüş, hayatta kalmalarını kolaylaştırabilir.

Muhabbet Kuşları Karanlıkta iyi Görürler mi?

Muhabbet kuşları vahşi doğadayken karanlıkta bırakıldıklarında hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilirler. Keskin gözleri, doğadayken en iyi yemeği bulabilmeleri için olayları ayrıntılı olarak görmelerini kolaylaştıracaktır.

Gözlerinin doğası ve kullanılma biçimleri nedeniyle muhabbet kuşu tamamen güvenli olacak ve hatta biyolojik olarak bu karanlık koşullara adapte olacaktır. Bu onlar için yeni bir şey değil.

Muhtemelen onları her zaman karanlıkta bırakmamalısınız, ancak arada bir onları karanlıkta bırakmak onlara zarar vermez ve hatta görmeleri için iyi olabilir.

Muhabbet Kuşları Karanlığı Sever mi?

Vahşi doğada bırakılan muhabbet kuşları, karanlıkta hayatlarını ve istediklerini yapmak için çok fazla özgürlüğe sahip olacaklar. Birçoğu gece uçmak ve yemek yemek için çok zaman harcar çünkü bunu bir yırtıcı tarafından saldırıya uğramadan yapabilirler.

Geceleri vahşi doğadayken keskin görüşlerini çok kullanırlar.

Esaret altındaki bir muhabbet kuşunun gözlerini aynı şekilde çalıştıramayacağını unutmamalısınız. Bunun nedeni, doğadaki benzerleri gibi göz kaslarını geliştirme fırsatı bulamamış olmalarıdır. Muhabbet kuşunun nasıl büyütüldüğüne ve büyütüldüğüne bağlı olarak, karanlıkta kalmaya aynı şekilde tepki vermeyebilir.

Muhabbet kuşu sahiplerinin, kuşlarının geceleri garip davrandığını fark etmeleri ve muhabbet kuşlarının karanlıktan korktuğundan endişe etmeleri nadir görülen bir durum değildir. Bazı durumlarda, bu doğru olabilir.

Muhabbet kuşu aşina olmadığı yeni bir ortama yerleştirildiğinde korkmuş gibi davranabilir. Muhabbet kuşunuz zamanla karanlığa alışacak ve sakinleşebilecektir.

Odaya onlardan uzağa bakan loş bir lamba eklemek, biraz daha karanlık olan şeylere uyum sağlamalarına yardımcı olabilir.

Bazen geceleri fark ettiğiniz garip davranışlar kuş korkusu değildir. Muhabbet kuşunun bazı doğal içgüdülerini vahşi doğadan gösterdiğinin ve ışıklar söndüğünde aktif olmaya hazır olduğunun bir işareti olabilir.

Kafes izin veriyorsa, biraz tünek ekleyin veya kuşu daha yükseğe koyun. Bu, kuşun altındaki zemini görmesini sağlar ve gece uyanıkken daha aktif hissetmesine yardımcı olabilir.

Muhabbet Kuşumu Geceleri Örtmeli miyim?

Tüm muhabbet kuşlarının geceleri örtülmesi gerektiğini söyleyen hiçbir şey yok, ancak bu her kuşa bağlı olacaktır. Bazı muhabbet kuşları kafeslerinde örtü olmadan uyuyabilir, bazıları ise örtüsüz uykuya dalmakta zorlanır. Kuşunuzu daha iyi tanımak ve onun için en iyi olanı bulmak için biraz zaman ayırmanız gerekecek.

Birçok muhabbet kuşu vahşi doğada ağaç oyuklarında uyur. Bunu seviyorlar çünkü bölge onlara sıcaklık ve belirli bir güvenlik sunuyor.

Bazı kuşlar için, kafesin üzerinde bu örtünün olması muhabbet kuşlarına da aynı hissi verecektir. Muhabbet kuşunuz bir süredir sizdeyse ve örtüsüz mutlu görünüyorsa, şimdi tanıtmanıza gerek yok.

Kuşunuza yardımcı olacağını düşündüğünüz için bir mağara örtüsü eklemek istiyorsanız, muhabbet kuşunuzun uyurken rahat etmesi için toksik olmayan ve nefes alabilen malzemelere sahip bir mağara örtüsü seçmelisiniz.

Muhabbet Kuşu Karanlıkta Uyuyabilir mi?

Evet, muhabbet kuşunuz karanlıkta uyuyabilecek. Muhabbet kuşunuz geceleri 12 saate kadar mutlu bir şekilde uyuyabilir. Muhabbet kuşunuzun en iyi durumda kalması için bu süre zarfında uyuması gerekecektir. Muhabbet kuşunuz mutsuzsa, odayı çok soğuk veya gürültülü buluyorsa veya stresliyse yeterince uyuyamayabilir ve sağlığı bozulmaya başlayabilir.

Bazı muhabbet kuşları geceleri biraz uyanık kalır. Bu genellikle içgüdüsel davranışlardan kaynaklanır. Onlara aşağıya bakabilecekleri bir yer vermek ve geceleri onları ayakta tutmak gibi o güçlü gözleri kullanmak yardımcı olabilir.

Bu içgüdülerini biraz kullanacaklar ve işleri bittiğinde gece yatağa gidecekler. Evinizdeki muhabbet kuşlarının çoğu geceleri karanlıkta uyuyabilir ve sizi bütün gece ayakta tutmamalıdır.

Muhabbet Kuşları Ve Gece Görüşleri

Muhabbet kuşları, geceleri avlanırken iyi görmelerini sağlayan gerçekten iyi bir vizyona sahiptir. Bu onlara uçarken avcılar tarafından görülmeden ihtiyaç duydukları yiyecekleri alma fırsatı verir.

Bu iyi görüşü, insan gözünden daha fazla renk görebildikleri için elde ederler, bu da onları doğada daha güvenli kılar. Bir muhabbet kuşunun evinizin etrafında uçarken mutlaka bu iyi görüşe ihtiyacı olmamasına rağmen, bu onların yanlarında taşıdıkları genetik bir özelliktir.

By admin

One thought on “Muhabbet Kuşları Karanlıkta Görebilir Mi?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir